Rizsázzunk!

Aranygaluska. Advent. Karácsony.

Nem vagyok egy Karácsony-bajnok. Sőt, abban sem nagyon szoktam brillírozni, hogy tanácsokat osztogassak: mi kerüljön az asztalra az ünnepek alatt. Nem azért, mert nem érdekel a dolog. Inkább azért, mert azt gondolom, mindenhol megvan a saját bevált menüsor. Az internet egyébként is tele van receptekkel, nem akarok még én is a tengerbe csepegtetni. Az az igazság, hogy egy ideje kifejezetten nem esik jól ez a döbbenetes felhajtás a Karácsony körül. Persze, nekem is fontos a hangulat, a finom ételek, a meghittség, meg, hogy áradjon a szeretet, de lehet ezt csendesen is, hangzavar nélkül. Úgy, hogy lehetőleg senki ne tekeredjen be már 23-án estére. Mi felnőttek már nem is nagyon veszünk egymásnak semmit. Persze, akadnak renitensek, de ennyi belefér. Rozi 3. születésnapjára azt kértük a családtagoktól, hogy ne valamilyen 239. tárggyal, hanem egy 3 évesnek való közös programmal lepjék meg őt. Így is belefulladunk a játékokba, pedig nekünk (a szüleinek) kevés hozzáadott értékünk volt /van a tengernyi kacathoz. A Karácsonyt is ebbe az irányba szeretnénk terelni, főleg, hogy Rozi most ért abba az életkorba, amikortól már mindent akar, mindent megvetetne. Persze, egy gyereknek nagyon fontos a meglepetés, a kézzelfogható ajándék, az is lesz. De ne a játékdömping miatt legyen neki igazán fontos ez a pár nap (sem). Szép tervek, igaz? De azért elszántak vagyunk. 😉

Ezt az aranygaluskát meg a férj sütötte tegnap délután. A sodót meg én főztem. A háttérben pedig igen, égnek az adventi gyertyák, mert azért annyira nem vagyok elvetemült felhajtás ellenes. Oké, mégis itt van egy tipp: ha őrölt fahéjat és egy kevés őrölt szegfűszeget, vagy akár egy kis őrölt gyömbért is adtok a tésztához, a citromhéjat meg narancshéjra cserélitek, ez a cucc is a karácsonyi asztalra kerülhet desszertként. Tipp vége, én most jobbra/balra/középre el. 😉

aranygaluska

 

Hozzávalók:

a tésztához:

30 dkg liszt

1 csomag instant vagy 3 dkg friss élesztő

10 dkg cukor

2,5 dl tej

2 tojássárgája

1 csipet só

1 citrom reszelt héja

5 dkg vaj

a szóráshoz:

20 dkg darált dió

10 dkg cukor

2 ek. vaj olvasztva

a vanília sodóhoz:

0,5 l tej

1 púpozott ek. kukoricaliszt

1 vanília rúd kikapart magjai vagy 1 cs. vaníliás cukor

5 dkg nádcukor

1 csipet só

1 ek. vaj

Először összeállítjuk a tésztát. Az élesztőt kevés langyos tejben (max. 1 dl a 2,5 dl-ből)  5 – 10 perc alatt felfuttatjuk. A lisztet a dagasztógép edényébe szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a maradék tejet, a tojássárgáját, a megolvasztott vajat, egy csipet sót és a felfuttatott élesztőt. Adhatunk hozzá reszelt citromhéjat, majd alaposan kidagasztjuk. Kézzel is lehet, Zoli kényelmes volt, géppel dagasztott. Kettőnk közül én vagyok a praktikusabb, aki kézzel szeret dagasztani… 😛 Akkor jó a tészta, ha szép fényes és elválik az edény falától. Takarjuk le egy száraz, tiszta konyharuhával és kelesszük a kétszeresére (30 – 40 perc).

Közben egy kb. 20 centi átmérőjű tűzálló tálat vagy kapcsos tortaformát vajazzunk ki, majd szórjuk meg mindenhol darált dióval. A maradék diót keverjük össze a cukorral. Olvasszuk meg a vajat.

A megkelt tésztából egy evőkanál segítségével szaggassunk galuskákat: az evőkanalat az olvasztott vajba mártjuk, majd a tésztából veszünk belőle, az olvasztott vajba mártjuk, majd megforgatjuk a cukros darált dióban. A vajas, diós galuskákat szépen egymás mellé tesszük a tálba. Addig szaggatjuk a galuskákat, amíg a tészta elfogy. Ha marad a cukrozott dióból, megszórhatjuk vele az egész tetejét. A végén még  30 percig kelesztjük. Kb. 10 perccel az újrakelesztési idő vége előtt melegítsük elő a sütőt 200 fokra (légkeverésen 190 fok). Süssük nagyjából 30 percig, amíg szép aranybarna lesz a teteje (tűpróba!).

Amíg a tészta sül, készítsük el a vanília sodót. Keverjük simára a tojássárgákat 1 dl tejjel, a liszttel és a cukorral. A maradék tejet tegyük lábasba, adjuk hozzá a vaníliát/vaníliás cukrot, egy csipet sót és forraljuk fel. Mérsékeljük a lángot, vékony sugárban csurgassuk a forró tejbe a lisztes tojássárgás keveréket és folyamatos kevergetés mellett főzzük sűrűre. Akkor van készen, ha bevonja a kanalat. Ha egy csíkot húzunk a kanál hátán, a mártás nem folyik össze.

Az aranybarnára sült aranygaluskát langyosan, a vanília mártással ettük. Utána meg sokáig semmit…

Facebook-on itt találtok meg.

Forrás: Nagy süteménykönyv

Almás pudingos pite szerecsendióval

Hagyományőrzősre vettük a figurát, népi motívumokban most már nem szenvedünk hiányt. Nagyon piaci ár alatt vettünk egy sváb kalocsai mintás étkezőgarnitúrát, Anyósoméktól meg kaptunk egy több, mint 100 éves tálast, csetreszekkel együtt. Mi oda vagyunk érte, nagyon szép. Az apukám szerint elmegy, “de hát végül is, Ti nézitek gyerekem”. Igen, szerencsére, mi nézzük.

Kezdett erősen lincs közeli hangulat kialakulni, amiért napok óta nem csináltam desszertet, így ha menteni akartam a hátsó felemet, sütnöm kellett. Uszkve 3 hete nyitva volt egy weboldal egy almás süti receptjénél. Minden reggel újra megnéztem, oké, ma megsütöm… 3 hét után sikerült erőt vennem magamon, meg a tilitolizásomon, mert már én is remegtem valami édes cuccért. Hiába, az önzés remek motiváció. 😉

De az, hogy a custard powder-t (pudingpor) simán caster sugar-ként (porcukor)  kódolta az agyam, azért okozott némi keveredést az előkészítésnél. Amikor ugyanis felfogtam, hogy amit hittem, az nem az, összerándult az arcom. Kissé pánikszerű keresgélés után, találtam a szekrényben egy csomag vaníliás pudingport, a főzős fajtát. Aztán, amikor arra is rájöttem, hogy most éppen nem szabad tartású tyúkok tojása van itthon…

Ja, és jelölték a blogomat a HVG éves blogversenyén, a Goldenblog 2014-en. Ez egy szavazós játék, tisztára mint a Big Brotherben, szóval, ha tetszik a blog, meg amit itt csinálok, nyomjatok egy szavazatot a Rizsázzunkra. Szavazni ezen az oldalon tudtok, értelemszerűen a Gasztro kategórián belül találtok meg. Hála és köszönet! 🙂

Előkészítés: kb. 20 perc

Sütés: 50 – 60 perc

szerecsendios_almas_pudingos_pite (1)

 

Hozzávalók (kb. 20 centis tortaformához):

a tésztához:

20 dkg finomliszt

12,5 dkg hideg vaj felkockázva

1 cs. vaníliás cukor (eredetileg nincs benne)

1 nagy csipet só

2 ek. vaníliás pudingpor

1 közepes tojás felverve

2 ek. hideg víz (ha kell, lehet több is)

a töltelékhez:

1,6 dl teljes tej

1,6 dl tejszín

2 közepes tojás sárgája felverve

2 púpozott tk. kukoricaliszt

40 g porcukor

1 cs. vaníliás cukor

1 csapott tk. frissen reszelt szerecsendió

60 dkg alma (hámozott, csumázott mennyiség, cikkekre vágva)

1 citrom leve

4,5 dkg demerara cukor (kristálycukor is jó)

1 nagy maréknyi demerara cukor a szóráshoz

 

Először összeállítottam a tésztát. A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a pudingport, a felkockázott hideg vajat, egy csipet sót és az ujjaimmal elmorzsoltam, durva kenyérmorzsa állagúra. Beletettem a felvert tojást, a vaníliás cukrot és 2 ek. hideg vizet, hogy szépen összeálljon a tészta. Ha kell, adhatunk hozzá még egy evőkanálnyi vizet. Ha nem áll össze a tészta, akkor pedig néhány szórásnyi liszttel korrigálhatjuk. Gyors mozdulatokkal, hogy a tészta ne melegedjen fel, összegyúrtam. Gombóccá formáztam és folpackba tekerve bő 30 percre a hűtőbe tettem.

A tejet és a tejszínt egy lábasba öntöttem, és addig melegítettem, amíg már majdnem felforrt. Közben egy kisebb edényben elkevertem a tojássárgáját a kukoricaliszttel és a porcukorral. A legalacsonyabbra állítottam a lábas alatt a lángot. A forró tejes tejszínes keverékből egy merőkanálnyit a tojásos keverékhez adtam, vékony sugárban csurgattam hozzá, miközben egy kézi habverővel folyamatosan kevertem. Ezután az egészet lassan a tejes, tejszínes keverékhez öntöttem, folyamatosan kevertem. Addig főztem takarék lángon, állandóan kevergetve, amíg besűrűsödött és egy evőkanál hátulján már nem folyt le. Húzzunk az ujjunkkal egy csíkot a kanál hátulján, és ha a krém már nem folyik össze, hanem megmarad a csík, még pár percig főzzük, és kész is. Belereszeltem a szerecsendiót, alaposan elkevertem és egy kisebb tálkába öntöttem. Szorosan lefedtem fóliával (nem lesz bőrös a teteje) és hagytam teljesen kihűlni.

Az almákat meghámoztam, kimagoztam és kb. fél centi vastag cikkekre vágtam. Meglocsoltam a citromlével, rászórtam a cukrot, alaposan összekevertem és félretettem.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy kb. 20 centis kapcsos tortaforma aljára sütőpapírt tettem. A hideg tésztát enyhén lisztezett deszkán 3 mm vékonyra nyújtottam, nagyjából 35-40 centis kört kaptam. A tortaformába tettem, a széleit hagytam lelógni a forma pereméről. Beletettem az almát, szépen visszahajtogattam a tészta széleit, össze is csipkedtem a hajtásoknál, és beleöntöttem a vaníliapudingot. A tészta visszahajtott széleit lekentem a felvert tojással, végül az egészet megszórtam egy nagy maréknyi cukorral. Kb. 50 perc alatt készre sütöttem. Ahhoz, hogy szeletelhetőbb legyen és a puding kevésbé legyen folyós, hagyjuk teljesen kihűlni.

Vanília fagyival még sokkal jobb, egyetek hozzá bátran.

szerecsendios_almas_pudingos_pite (6)

 

szerecsendios_almas_pudingos_pite

Csokis - sütőtökös tortácska

Trükkösen becsomagoltam a sütőtököt, a gyerekeknek meg leesett az álla… 🙂 A Márton napi – nem éppen degusztációs – menüsort ezzel a csokis sütőtökös tortával zártuk. Ej, de jó lett volna utána egy pálinka szétcsapatni az egészet…

A férj szerint meg lassan én leszek a “tökös” csaj… Hát ez van. 🙂

5etcsokis sutotokos suti1

 

Hozzávalók (18 cm-es tortaformához):

12,5 dkg reszelt nyers sütőtök
2 egész tojás
7 dkg nádcukor
7,5 dkg liszt
10 dkg 60%-os étcsokoládé
5 dkg vaj
1 csapott tk. sütőpor
csipet só
1 marék mogyoró felaprítva
1 csapott tk. gyömbér
vanília sodó (az ünnepelt egyik kedvence)

A sütőt előmelegítettem 180 fokra légkeverésen, a tortaformát kivajaztam, kiliszteztem.

A mogyorót késsel apróra vágtam, a sütőtököt lereszeltem. Egy kisebb keverő tálba tördeltem a csokit, hozzáadtam a vajat és a gyömbért, majd vízgőz felett összeolvasztottam. Közben a tojásokat habosra kevertem a cukorral, beleszitáltam a sütőporral és csipet sóval elkevert lisztet és alaposan összeforgattam. A reszelt sütőtököt is beleforgattam.

Amikor a csokis keverék teljesen felolvadt és kissé kihűlt, a masszához kevertem azt is. Az egészet beleöntöttem a tortaformába, majd 20 – 25 percre a sütőbe toltam. Nagyjából 20 perc elteltével tűpróbáztam és még pár percre visszatoltam a sütőbe. Figyeltem, nehogy kiszárítsam a tésztát, nem akartam, hogy fojtós legyen. Vanília sodóval kínáltam. Legközelebb megsütöm a sütőtököt és a pürét keverem a tésztához.

6etcsokis sutotokos suti2

Október Feszt - almás szilvás túrós szelet

Szintén Nők Lapja Konyha október. Egyszerű, mint az 1×1. Szabadon variálható, én is ezt tettem, kicsit személyre szabtam az eredeti receptet.

1alma szilvas turos (683x1024)

 

Hozzávalók:

35 dkg liszt
1 csomag sütőpor
15 dkg túró
19 dkg nádcukor
10 g vaníliás cukor
1 ek őrölt fahéj
1 citrom héja + a leve
1.5 dl olaj
csipet só
3 db alma
10-12 db szilva félbevágva, magozva

a vanília sodóhoz:

0.5 dl tej
2 tojássárgája
1 vanília rúd vagy 10 g vaníliás cukor
5 dkg nádcukor (vaníliás cukor esetén csak 4 dkg cukor)
1 ek. liszt
1 ek vaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy tepsit kibéleltem szilikonos sütőpapírral.

Egy nagy tálba mértem a száraz alapanyagokat. Jól elkevertem, majd a nedves hozzávalókat is beletettem (kivéve az almát) és egynemű masszává kevertem. Ezután a 3 almát meghámoztam, kb. 1×1 centis darabokra kockáztam és a tésztához kevertem. A nyers tésztát egyenletesen eloszlattam a tepsiben. A kimagozott szilvákat először félbevágtam, aztán a feleket is feleztem, így negyedeket kaptam. Kiraktam vele a tészta tetejét. Megszórtam fahéjjal és kevés nádcukorral. Az előmelegített sütőben kb. 35-45 perc alatt megsütöttem. 30 perc elteltével tűpróbával ellenőriztem.

Amíg a süti sült, elkészítettem a vanília sodót.

A tojássárgákat simára kevertem 1 dl tejjel, a cukorral és a liszttel. A maradék tejet felforraltam és hozzáadtam a lisztes, cukros tojássárgáját. Folyamatosan keverve felfőztem, de nagyon figyeltem rá, hogy ne forrjon, különben a tojássárgája csomós rántottává változott volna. Amikor kész lett, lehúztam a tűzről és belekevertem a vajat. Ettől szép fényes lett. Onnan lehet tudni, hogy a krém készen van és megfelelő sűrűségű, hogy bevonja a kanalat, ha pedig egy csíkot húzunk rajta, a mártás nem folyik össze rajta.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!