Rizsázzunk!

Vaníliás diós kifli - elindult a karácsonyi hullám

A Karácsony illatát szeretem. Nagyon. Főleg, ha hó is esik hozzá. Kedves Jézuska, lehetne, hogy idén fehér Karácsonyt kapjak? Ez igazán nem nagy kérés, szerintem.

Nálunk eléggé hajtós ez a 3 nap, jó sokan vagyunk, sokfelé. Ha valaki hasonló cipőben jár, ez a süti jól jöhet egy esetleges karácsonyi idegösszeomlás elkerüléséhez. 😉 Meg a “hú, neki elfelejtettem ajándékot venni” helyzetekben is. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc
Sütési idő: 13-15 perc

dios hokifli2

 

Hozzávalók (20 darabhoz):

10 dkg liszt
7,5 dkg hideg vaj, felkockázva
3,5 dkg darált dió
1,5 dkg porcukor
1 vanília rúd kikapart magjai
vaníliás porcukor a “csomagoláshoz”

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A hozzávalókat kimértem egy nagy tálba és gyors mozdulatokkal jól összegyúrtam. Kisebb diónyi darabokat csíptem a tésztából, amiket először a tenyereim között golyókká formáztam, majd a golyókból kis nudlikat sodortam, a nudlikat pedig kifli alakúra formáztam. Persze, ha valaki nagyobb kifliket szeretne, nagyobb adagot is lecsíphet a tésztából.

A sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam mindet, majd az előmelegített sütőben 13 – maximum 15 perc alatt megsütöttem. Csak annyira, hogy már legyen egy kevés halvány aranybarna színe. Nem legyen sötétebb, mert akkor száraz lesz, mint a fűrészpor. Végezetül már nem forrón, de még melegen megforgattam a vaníliás porcukorban.

Igazi karácsonyi süti. Ráadásul nincs vele sok munka, több napig, sőt akár 1 hétig is eláll, így előre is dolgozhatunk. Szépen becsomagolva még ajándékba is adhatjuk.

dios hokifli4

Tipp 1.: érdemes házi vaníliás porcukorral dolgozni, és bár a vanília rúd nem olcsó, de sokkal intenzívebb az íze, jelentősebb mennyiségű házi vaníliás (por)cukrot tudunk elkészíteni vele – csak le kell darálni a cukrot a vanília rúddal és jól záródó üvegben lezárni.

Tipp 2.: késes robotgépben is összedolgozható a tészta

Tipp 3.: ha nem sütjük ki azonnal, folpackba csomagolva hűtőbe is tehetjük

dios hokifli8

Palacsinta vajas-citromos fürdőben

Ez is olyan recept, aminek baromi jó az angol neve: pancakes in tangy lemon butter. Én meg itt agyaltam rajta a férjjel együtt, hogy mi legyen a magyar neve… Sokra jutottunk, ugye? 😛 Viszont tudtátok azt, hogy Angliában február 5-e a nemzeti Palacsinta-nap (ezzel zárják a farsangi időszakot)? Mert én bizony nem. Hiába, mindig tanul az ember valamit.

Ez is az ominózus WR kupacból van, mint a sültparadicsom-leves. Igazából ez volt utána a desszert, amíg a paradicsomok sültek, előkészítettem.

Előkészítés: kb. 10 perc
Sütés-főzés: kb. 25 perc

2vajas citrommartasos palacsinta (1280x853)

 

Hozzávalók (8 db palacsintához):

a palacsintához:

10 dkg liszt
2 db közepes tojás
3 dl tej
2 ek. olvasztott vaj + 1 ek. a sütéshez
csipet só (épp csak annyi, amennyi az ujjbegyeink között elfér)

a citrommártáshoz:

10 dkg puha, sótlan vaj
10-12 dkg vaníliás porcukor nádcukorból (az eredeti recept 12,5 dkg sima porcukrot ír)
1 citrom leve és reszelt héja

A lisztet egy csipet sóval egy nagyobb keverőtálba szitáltam. Egyesével beleütöttem a tojásokat és egy kézi habverővel összekevertem. Apránként hozzáöntöttem a tejet és sima masszává kevertem. Lefedtem és félretettem pihenni.

A citromos vajas mártáshoz a vajat jól elkevertem a citromlével, a reszelt héjjal és a vaníliás porcukorral. Nem kell megijedni, ahogyan én tettem, egy kissé darabos, nem túl homogén masszát kapunk. Egy kisebb lábasban, alacsony hőmérsékletem, hogy a vaj ne égjen meg,  összemelegítettem a mártást, hogy folyós legyen.

A 2 ek. vajat megolvasztottam és a palacsintatésztához öntöttem, elkevertem. Egy teflon palacsintasütőt a közepesnél kicsivel erősebb lángon felmelegítettem, majd közepesre mérsékeltem a lángot alatta és az 1 evőkanálnyi vajból egy mogyorónyit beletettem. Amikor teljesen felolvadt, beleöntöttem egy kis merőkanálnyit a tésztából, kicsit átmozgattam, hogy kör alakú legyen és 2 percig sütöttem, amíg világos aranybarna színe lett a sülő oldalnak. Ezután megfordítottam és még 1-2 percig sütöttem a másik oldalát is. Így sütöttem ki a palacsintákat.

Tálaláskor meglocsoltam a palacsintákat a citromos vajas mártással, félbehajtottam, majd megint félbe és még egy kevés mártással öntöztem meg. Kevés pirított dióval is jó lehet. Maradt még kevés bodzaszörp a májusi befőzésből, legközelebb citromlé helyett bodzaszörppel készítem el a mártást. 🙂

Meggyes-mákos sodort rétes

A túrós sodort rétesről már írtam, de volt meggyes-mákos is. Megtaláltam a képeket, még az őskorból, amikor még azt gondoltam, menőn fényképezek kajákat. Mit is mondhatnék? Inkább semmit. De a rétes annál jobb volt. Vékony tészta, sok töltelék. Ilyet akkor sütöttem utoljára, a férj azóta szakított a mákkal, végérvényesen és visszavonhatatlanul vége köztük mindennek.

6sodort retes6

 

Hozzávalók:
a tésztához:
50 dkg liszt
1 teáskanál só
1 evőkanál cukor
2 tojás
2 dl tejföl
kb. 2 dl tej (általában mésfél deci elég szokott lenni)
zsír a kenéshez
a meggyes-mákos töltelékhez:
15 – 20 dkg darált mák (attól függően, ki mennyire szereti kevesebb vagy több mákkal)
magozott meggy félbevágva
8-10 dkg nádcukor
1 csomag vaníliás cukor
2 dl tej (ha túl sűrű lenne a töltelék, adhatunk hozzá még kevés tejet)
1 dl száraz fehérbor
1 citrom reszelt héja
fél citrom leve
kevés őrölt szegfűszeg
opcionális: 1 tojásfehérje kemény habbá verve – ha túl tömörnek találjuk a tölteléket, ezzel lazíthajuk
a rántáshoz: 
2 evőkanál zsír
3 evőkanál liszt
Rugalmas tésztát gyúrtam a hozzávalókból. Nem kell megijedni, ragacsos, nokedli tésztára emlékeztető lehet az állaga. Ilyenkor néhány plusz szórásnyi liszttel megoldódik a kérdés. Letakarva pihentettem addig, amíg elkészítettem és kihűtöttem a rántást. A zsírt felhevítettem, majd halvány zsemleszínűre pirítottam benne a lisztet. Miután kihűlt, kinyújtottam a tésztát 2-3 mm vékony téglalapra, megkentem a rántással, majd feltekertem, mint a bejglit. Hűvös helyen (most a hűtőben) 1 órán át pihentettem.

A mákos töltelékhez a darált mákot elkevertem a tejjel, a cukorral, a vaníliás cukorral, a szegfűszeggel és a száraz fehérborral. Hozzáadtam a citromhéjat és a citromlevet is. Közepes tűzös 5-6 perc alatt, folyton keverve összefőztem, majd hagytam kihűlni.

1 evőkanálnyi zsírt kiolvasztottam egy kis serpenyőben. Kibéleltem egy tepsit sütőpapírral. A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Ez gázsütőn a 4-es fokozat.
A tésztát négy részre vágtam, mindegyiket vékonyra, már-már átlátszóra nyújtottam. Először sodrófával, majd alányúltam és a tenyereimmel óvatosan húzni kezdtem. A tésztalap közepére zsemlemorzsát szórtam, ami megfogta kicsit a töltelék nedvességtartalmát. Ezután elosztottam rajta a máktölteléket és ráraktam a meggyet is. Az olvasztott zsírral megkentem a töltelék mellett a tészta egyik oldalát. A tészta száraz felét a töltelékre hajtottam, majd erre rá a zsírral megkent oldalt is.
A sütőpapírral bélelt tepsibe tettem, megkentem olvasztott zsírral és pirosra sütöttem. A mi sütőnkben ehhez nagyjából 3/4 óra kellett.
1meggyes makos sodort retes

Az eper és a tízhúszharminc

Végre megint itt van az eperszezon. Még mindig nem az igazi, de valami elkezdődött. Egészen zamatos epret sikerült venni a piacon. Ez lett belőle.

Hozzávalók (kb. 26 centis tortaformához):

a tésztához:
10 dkg cukor
20 dkg vaj
30 dkg liszt
1 tojássárgája
csipet só
1 citrom héja
fél citrom leve
a tetejére:
50 dkg eper (fagyasztott eperrel is dolgozhatunk)
1 ek. házi vaníliás cukor (vagy 1 csomag bolti vaníliás cukor)
1- 2 ek. cukor (én nyírfacukrot használtam)
2 tojásfehérje
1 maréknyi szeletelt mandula
A sütőt előmelegítettem 175 fokra légkeverésen. Kivajaztam és kiliszteztem egy 26 centis tortaformát.
A lisztet és a cukrot egy nagy tálba mértem, hozzáadtam a csipet sót és a felkockázott vajat. Ujjbeggyel összemorzsoltam. Hozzáadtam a tojássárgáját és alaposan összegyúrtam. Belesimítottam a tortaformába és 20 percre a sütőbe tettem.
Ezalatt megmostam és kicsumáztam az epret, majd cikkekre vágtam. Félretettem. Pár perccel a tészta sütési idejének vége előtt kemény habbá vertem a 2 tojásfehérjét.
Amikor a tészta megsült, elrendeztem a tetején az epret, megszórtam a cukorral, majd óvatosan elterítettem rajta a tojásfehérje habot. Megszórtam a mandulával és újabb 20 percre visszatoltam a sütőbe. A mandula a végén szép, világos aranybarnára pirul.
Isteni, morzsás, omlós a tésztája, savanykás az epertől és a citromtól. Vanília fagyival vagy tejszínhabbal még jobb, de nélkülük is hamar elfogy.
tiz_husz_harminc_epertorta
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!