Rizsázzunk!

Käsespätzle - a hütte nudli

Amikor először síeltem, az első hüttézésemkor a második dolog a käsespätzle volt, amivel találkoztam. Az első meg a Stroh 54, amitől majdnem ott maradtam a széken, de később ennek hatására meg voltam győződve róla, hogy hamarosan én leszek a pálya ördöge.

Idén nem síeltünk. Csináltam helyette käsespätzle-t. Ez a nokedli kicsit más, mint amit a gulyáslevesbe szaggatunk. Lágyabb, könnyebb. Az érett ementálival pedig istenien egybe simulnak. A pirosra sült, kissé ropogós hagymáról már nem is beszélve, amit magában bármikor enni tudnék.

Holnap délig nem leszek éhes…

Käsespätzle_hutte_nudli (1)

 

Hozzávalók:

50 dkg liszt (fele búza, fele rétesliszt)
4 tojás
fél tk. frissen reszelt szerecsendió
fél tk. só
1,25 dl tej
10 ek. forró víz
2 fej vöröshagyma
5 dkg vaj
25 dkg érett, illatos ementáli sajt
só, bors
olaj bőségesen a hagyma sütéséhez

A kétféle lisztet egy nagyobb keverőtálba szitáltam. A közepébe mélyedést csináltam, beleütöttem az egész tojásokat, hozzáadtam a sót, a szerecsendiót és a borsot. Kézzel összedolgoztam a tojásokat a liszttel. Fokozatosan hozzáöntöttem a tejet, miközben egy nagyobb fakanállal kevertem. Ezután a forró vizet is beleöntöttem, 2 – 3 kanalanként. Alaposan kikevertem a tésztát egészen addig, amíg már buborékok keletkeztek keverés közben. A tálat szorosan lefedtem és a hűtőbe tettem fél órára.

Amíg a tészta pihent, megpucoltam és felszeleteltem a vöröshagymákat. Egy magas falú serpenyőben bőséges mennyiségű olajat hevítettem, majd két részletben világos aranybarnára sütöttem a hagymát. Alaposan lecsöpögtettem és félretettem. A sajtot lereszeltem és letakarva félretettem.

Egy nagy fazékban vizet forraltam 1 ek. sóval. Amikor a víz felforrt és lobogott, egy galuskaszaggatóval több részletben a forró vízbe szaggattam a tésztát. Egyszerre nem túl sokat, hogy ne ragadjanak össze. Amikor a nudlik feljöttek a víz tetejére, leszűrtem, hideg vízbe tettem, és megint leszűrtem.

Amíg a nudlik főttek, egy nagy serpenyőben közepes lángon felolvasztottam a vajat. Amikor a vaj kissé buborékozni kezdett, rádobtam a nudlikat, alaposan átforgattam őket, hogy a vaj mindegyiket bevonja. Rászórtam a már lereszelt ementálit és szépen lepirítottam. Egy kóstolás után még kicsit sóztam, borsoztam, még egy csipet szerecsendióval fűszereztem.

Tálaláskor megszórtam a sült hagymával. Piríthatunk még hozzá kockázott szalonnát és a kisült zsírral meglocsolhatjuk, hogy fokozzuk a kalóriákat. 😉

Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek.

Forrás: http://divany.hu/gasztro/huetteillat-a-konyhabol-kase-spatzle/

Käsespätzle_hutte_nudli

Fehér vadas marha, ahogy a Nagymamám csinálta

Általában furcsán néznek rám, amikor elmondom, hogy felénk fehér a vadas. A nagymamám mindig így csinálta, nekünk így égett be. De a zöldséges verziót is nagyon szeretem. Emlékszem, milyen vérre menő csaták folytak a szaftjáért, ezért én mindig dupla annyival főzöm, mint a nagymamám. 🙂 Nagyon rég főztem vadast, általában csak késő ősztől kora tavaszig kerül elő, melegben nem kívánjuk.

A marhahúst már csütörtökön megspékeltem szalonnával és fokhagymával, és be is pácoltam. Volt ideje fejlődni. 🙂

3IMG_6914 (1280x853)

 

Hozzávalók:

a vadas marhához:

1 kg marhacomb
2 fej vöröshagyma
8 – 10 gerezd fokhagyma
szalonna
8 – 10 babérlevél
6 – 8 szem egész bors
1 tk. mustármag
só, bors
mustár
2 l víz
2 – 3 ek. ecet
2 ek. cukor
3 púpozott ek. tejföl2-3 ek. cukor és 1 ek. citromlé3 ek. zsír/olaj a sütéshez

a zsemlegombóchoz:

2 nagy zsemle
2 egész tojás
2 ek. zsemlemorzsa
1 fej közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors
2 ek. liszt
friss petrezselyemzöld

A marhahúst megmostam, megtöröltem. Vékony, kb. 2-3 centi hosszú szalonnacsíkokat vágtam. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a 4 gerezd fokhagymát kisebb darabokra vágtam. A húst alaposan sóztam, borsoztam, egy spékelőtűvel megtűzdeltem: beledugdostam a szalonnát és a fokhagymát. Bőségesen bekentem mustárral.

Egy nagy, zárható dobozba 2 liter vizet tettem, amit enyhén eceteztem és 2 ek. cukorral édesítettem. Beleszórtam az egész borsokat és a mustármagokat, hozzáadtam a vöröshagymát, a maradék 4 gerezd fokhagymát és a babérleveleket. A húst beletettem a páclébe, és lezárt dobozban 2 napig állni hagytam a hűtőben.

A húst a sütés előtt 1 órával kivettem a hűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Addig – a zsemlegombóchoz – egy serpenyőben megdinszteltem a vöröshagymát, amire az utolsó 1 percben rádobtam a felaprított fokhagymát is. A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A húst kivettem a pácléből, azt leszűrtem és megtartottam.

Egy nagy vastag aljú serpenyőt felhevítettem, beletettem a zsírt, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon a hús mindegyik oldalát 4-5 percig pirítottam fedő alatt. Ezután a húst vékonyan felszeleteltem, a rostjaira merőlegesen. Visszatettem a serpenyőbe, felöntöttem a páclével. 40 percig főztem fedő alatt, közepes lángon.

Közben egy nagy fazékban vizet kezdtem forralni a zsemlegombócnak. Összeállítottam a zsemlegombóc masszáját. A zsemléket félbevágtam és száraz serpenyőben kicsit megpirítottam, majd vízbe áztattam. Alaposan kinyomkodtam, majd hozzáadtam a dinsztelt hagymát, a petrezselymet, a 2 tojást és a 2 ek. zsemlemorzsát. Sóztam, borsoztam. Jól összekevertem. Hagytam állni nagyjából 15 percig, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát a nedvességgel. Ezután megszórtam 2 ek. liszttel, tisztességesen elkevertem, majd amikor a víz már forrt, vizes kanállal és kézzel tojásnyi gombócokat formáztam. Amikor a gombócok feljöttek a víz tetejére, még további 5 – 6 percig főztem. Leszűrtem, 1 tk. zsírt tettem rá és lefedve melegen tartottam, amíg befejeztem a vadast.

A hússzeleteket kivettem a szaftból és finomra hangoltam a mártást a cukorral, a citromlével, még egy kevés sóval és borssal. A tejfölt elkevertem 2 ek. liszttel és kevés szafttal, majd lassan, fokozatosan felöntöttem a lisztes tejföllel, hagytam egyet rottyanni, hogy besűrűsödjön. Visszatettem a húsokat, még egyet rottyant, majd elzártam alatta a tüzet.

Sok szafttal és a zsemlegombóccal tálaltam.

Csicsóka krémleves

Földialma, tótrépa, csókapityók, csicsóka. És amilyen változó, hol hogyan hívják, éppen olyan változatosan lehet vele villogni. 🙂 Adjunk egy esélyt ennek a mostoha sorsú gumósnak, megérdemli. A krumplinál ugyan valamivel drágább, talán éppen a mellőzöttsége miatt, de mégsem egy Beluga kaviár heroin árban, és sokkal változatosabban lehet elkészíteni. Kicsit macerásabb megpucolni, és hát öléggé puffaszt is (ezt talán egy késhegynyi őrölt kömény enyhítheti és az ízének sem tesz rosszat). Cukorbetegek is ehetik. Ráadásul csodás kálium-, kalcium-, magnézium-, foszfor-, cink-, valamint C-, B1-, B2-vitamin és béta-karotin forrás is.

4 főre kb. 800 ft-ból kihozható egy vastag krémleves. Azért a kb. 200 ft/fő elég baráti, nem? 🙂 Tejszínnel vagy anélkül, levesbetéttel vagy üresen, mindegy. Így is, úgy is remek. Én most tejszínnel készítettem.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 15 – 20 perc

1csicsoka kremleves1 (1280x853)

 

Hozzávalók (2-3 főre):

35 dkg csicsóka (4 főre kb. 50 dkg)
1 közepes krumpli
5 dkg sütőtök (selymesebb, visszafogottan édes lett tőle; 4 főre 10 dkg)
1 fej közepes vöröshagyma/vagy 1 szál póréhagyma
2 kisebb gerezd fokhagyma
6 – 7 dl víz (ha a turmixolás után túl sűrűnek találjuk, adhatunk még hozzá 1 – 2 dl vizet, 4 főre bő 1 liter víz kell)
só, bors
0,5 dl tejszín (elhagyható, nélküle is nagyon finom, 4 főre 1 dl)
1 kis csokor petrezselyemzöld
2 ek. olívaolaj

levesbetétnek:

1. pirított bacon vagy kolbász chips
2 brie sajt
3. 1 marék dió durvára aprítva, kissé megpirítva
4. hedonistáknak mindegyik 🙂

A csicsókákat beáztattam. Közben megpucoltam és felaprítottam a vörös -és fokhagymát. Egy lábasban felhevítettem az olívaolajat, majd rádobtam a vöröshagymát ás közepes lángon megdinszteltem. Sóztam. Amíg a hagyma dinsztelődött, megpucoltam és felkockáztam a krumplit és a sütőtököt. Egy kefével átdörzsöltem, megtisztítottam a csicsókát, azt is felkockáztam.

Amikor a hagyma üvegesre dinsztelődött, rádobtam a zöldségeket és a fokhagymát, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon pár percig pirítottam. Felöntöttem a vízzel, sóztam, borsoztam, fedő alatt puhára főztem. Közben kisütöttem egy serpenyőben kisütöttem a kolbászkarikákat. A petrezselymet megmostam és felaprítottam.

Amikor az összes zöldség megpuhult, botmixerrel összeturmixoltam, kevés forró levessel elkevertem a tejszínt, majd a leveshez öntöttem. Beleszórtam a friss petrezselyem felét és hagytam még egyet forrni. Tálaláskor kolbász chipset adtam mellé és megszórtam kevés petrezselyemmel.

2csicsoka kremleves2 (1280x853)

Sültparadicsom-leves

Kicsit idétlenül hangzik magyarul, pedig az angol neve olyan menő: roasted tomato soup. De ez a leves tényleg menő, magyarul is, angolul is. Hegyomlásnyi Waitrose-os receptgyűjteményem van, amit még drága barátnémtól kaptam, szorgosan szemezgetett nekem az ingyenes receptkártyákból. Szerintem már csak miattam járt egy időben a Waitrose-ba. Vagy ennyire ne legyek azért öntelt? 🙂

A 2 éves lekotorta őket a polcról, mert elfelejtettem, hogy azt a bizonyos polcot már réges régen eléri. Hozta és közölte, hogy “ez a tiéd”. Én meg jól megfőztem, mert 1. imádjuk a paradicsomlevest, 2. fél óra alatt megvan, 3. nem drága, de cserébe olcsó. Kicsit magyarítottam a hozzávalókon, mert pl. Waitrose English Classic Vine paradicsomot nem kaptam a piacon. 🙂

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

1sult paradicsomleves (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

95 dkg paradicsom (apró, lédús paradicsomokat vettem most)
2 kisebb fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
6 szelet bacon (elhagyható)
1,5 liter zöldség alaplé vagy ugyanennyi víz
4 ek. balzsamecet
só, bors, 1 ek. nádcukor
1 ek. szárított majoránna
1 ek. oregánó
1 ek. bazsalikom
2 nagyobb babérlevél

A sütőt légkeverésen előmelegítette, 220 fokra (gázsütőnél 7-es fokozat). Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A paradicsomokat megmostam, negyedeltem. A vöröshagymát, fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát vékonyan szeleteltem, a fokhagymákat késsel nagyobb darabokra vágtam. Mindent a tepsire halmoztam, megszórtam nagy csipet sóval, a zöld fűszerekkel, meglocsoltam 3 ek. olívaolajjal és 3 ek. balzsamecettel. Kézzel óvatosan, de alaposan összeforgattam, majd betoltam a sütőbe és addig sütöttem, amíg a paradicsomos keverék megpuhult és kissé karamellizálódott. Ez bő 15 perc volt.

Ezalatt egy fazékban felforraltam az alaplevet. Amíg ez felforrt, egy serpenyőben kevés olívaolajon ropogósra sütöttem a bacont, tányérra szedtem és hagytam kihűlni. A hagymás, fűszeres sült paradicsomokat az alapléhez adtam, beletettem a cukrot és botmixerrel simára turmixoltam. Még egyszer megkóstoltam, kevés sóval, frissen őrölt borssal és még egy kevés bazsalikommal kiigazítottam az ízeket. Tálalásig beletettem a 2 babérlevelet, ennyi idő éppen elég volt ahhoz, hogy az íze diszkréten ott legyen a levesben.

A sült bacon-el és friss olívás ciabatta-val tálaltam. A tetejét meglocsoltam még egy kis balzsamecettel.

Frankfurti leves, kis lábasban kegyelmeséktől

Reggel hazaállított a férj ezzel a kis lábassal és kanállal (meg még egy kanállal és 3 villával), a lomisoktól vette a faluban. Frankfurti levessel avattam fel. Azt nem tudom, van-e demó recept, olyan 0.0-ás alap, ami szent és sérthetetlen. Nálunk családon belül is több változat kering. Mikor melyik kerül elő… Én most így készítettem el, ez egy gyors(abb) verzió, de így is finom volt. Ha több időm van, más zöldségeket is használok (pl. sárgarépa, zeller). A végén tejföllel dúsítottam.

A sütőtökös sütivel fojtottuk le. Bőven sok is volt.

1frankfurti leves2 (1280x853)

 

Hozzávalók:

1 fej közepes kelkáposzta
6 szem közepes krumpli
4-6 pár frankfurti virsli
1 fej közepes vöröshagyma
4 duci gerezd fokhagyma
1 kisebb paradicsom
1 kisebb édes paprika
2 szál zellerzöld
3 ek. olívaolaj
1 púpozott tk. egész kömény
só, bors
3-4 ek. tejföl
3 púpozott tk. édes nemes pirospaprika
víz

Előkészítettem a hozzávalókat. Leveleire szedtem a kelkáposztát, megmostam, félbevágtam, majd 1 centis csíkokra felszeleteltem. A krumplit megmostam, megpucoltam és kb. 2×2 centis kockákra vágtam. A vörös -és fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát apróra vágtam. A zellerzöldet, a paradicsomot és a paprikát megmostam.

Egy nagyobb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd rádobtam a vöröshagymát sóztam és közepes lángon megdinszteltem. Ekkor belereszeltem 2 gerezd fokhagymát és hozzáadtam a köménymagot, kb. fél percig hagytam pirulni, éppen csak annyit, hogy elinduljon az illata. Rádobtam a krumplit, 1 percig pirítottam, majd beletettem a kelkáposztát, öntöttem alá 2 dl vizet és fedő alatt 5 percig pároltam. Ekkor hozzáadtam a zellerzöldet, a paradicsomot és a paprikát, felöntöttem annyi vízzel, ami 3 ujjnyira ellepte, sóztam borsoztam, fedő alatt főztem. Amikor a zöldségek már puhulni kezdtek, beleraktam a virslit és készre főztem.

Kikevertem a tejfölt a borssal és a piros paprikával, 2 merőkanál levessel kiegyenlítettem a hőt. Kivettem belőle a paradicsomot, a paprikát és a zellerzöldet. Belereszeltem a másik 2 gerezd fokhagymát, kóstolás után még kicsit sóztam, borsoztam, belekevertem a tejfölt.

Tálaláskor megszórtam egy csipetnyi piros paprikával.

1frankfurti leves1 (853x1280)

Sajtos karfiolos rakott tészta

Ha most annyiszor 100 forintot kapnék, ahányszor szentül megfogadtam, hogy én fogom gyúrni és saját kezűleg készíteni a tésztát (na nem a csigatésztát, annyira azért nem vagyok fanatikus), ma este a Costes-ben tolnánk Hébe-hóbannal a degusztációs menüt. Százasokat nem kaptam, így maradt a főzés. Nekiálltam tésztát gyúrni. Az októberi Nők Lapja Konyha tele van isteni fogásokkal, ez is onnan van. Én csak annyit módosítottam rajta, hogy a szalonnát zsírjára sütöttem, a hagymát pedig a szalonna zsírján megdinszteltem.

1rakott karfiolos teszta (1024x683)

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 nagyobb fej karfiol
só, bors
10 dkg szalonna
10 dkg félkemény sajt
2 dkg vaj
5 tojás
5 dl tejföl

a tésztához (kb. 30 dekányihoz):

25 dkg liszt
fél kk. só
2 egész tojás + 3 tojássárgája
1 ek. olívaolaj
1 tk. víz

Először begyúrtam a tésztát. A lisztet jól elkevertem a sóval. A tojásokat és a tojássárgájákat jól összekevertem, majd beledolgoztam a lisztbe. Közben hozzáadtam az olajat és a vizet, majd simára, készre gyúrtam. Fóliába csomagolva fél órára a hűtőbe tettem pihenni.

Amíg a tészta pihent, megmostam és rózsáira szedtem a karfiolt. Egy fazékban vizet forraltam, sóztam. 4-5 perc alatt megfőztem, leszűrtem és lecsepegtettem a karfiolt. A szalonnát és a hagymát apró kockákra vágtam, a sajtot lereszeltem. Egy serpenyőben kisütöttem a szalonnát, de nem ropogósra csak üvegesre. Kiszedtem a zsírból, majd a kisült zsíron megdinszteltem a hagymát. Ezt is kiszedtem. A tejfölt összekevertem az 5 egész tojással és a sóval.

180 fokra előmelegítettem a sütőt, légkeverésen.

Kivettem a tésztát a hűtőből, majd lisztezett felületen 1 mm vékonyra nyújtottam. Ezután a tepsi formájára vágtam. 3 lapot nyújtottam. Kivajaztam a tepsit, beletettem az első tésztalapot, ráraktam a karfiol, a szalonna és a hagyma egyik felét. Meglocsoltam a tojásos tejföl 1/3-val. Ráraktam a következő tésztalapot, sóztam, borsoztam, majd egy újabb karfiol-szalonna-hagyma réteg következett, amit megint meglocsoltam tojásos tejföl. Sóztam, borsoztam. Végül a harmadik tésztalappal lezártam a rakottast, rászórtam a maradék szalonnát és hagymát, meglocsoltam a maradék tojásos tejföllel, végül megszórtam a reszelt sajttal.

20-25 perc alatt készre sütöttem. A teteje aranybarna lett.

Kakukkfüves hagymaleves

Nehezen vettem rá magam, hogy délután lelóduljunk Rozival a játszótérre, de annál jobban jártam. Mire hazaértünk, a férj elsírta minden bánatát. Ugyanis megpucolta és összevágta a hagymát a leveshez. Ellenkező esetben gázmaszk kell.

1kakukkfüves hagymaleves2 (1024x683)

 

Hozzávalók (4 főre):

3 nagy fej vöröshagyma
2 nagyobb fej lilahagyma
1 szál póréhagyma
5-6 gerezd fokhagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
só, bors
1 nagy csipet szárított kakukkfű
4 cl kakukkfüves  tokaji borecet (opcionális, de mi megvadultunk tőle)
1 – 1.5 l zöldség alaplé
1.5 dl tejszín (30%-os)
rozskenyér, reszelt sajt (ementáli, gouda…)

A megpucolt hagymákat félfőre vágta a férj, majd felszeletelte. A fokhagymákkal is ugyanígy járt el. Ezután egy közepes fazékban az olajat és a vajat felhevítettem. Először a vöröshagymát dobtam rá, pár percig hagytam párolódni, majd a lilahagyma, a póréhagyma és végül a fokhagyma ment bele. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a borecet felét és megszórtam egy nagy csipet szárított kakukkfűvel. Az egészet 3-4 percig pirítottam nagyobb lángon, majd közepesre mérsékeltem a tüzet és fedő alatt 30 percig hagytam párolódni. Időnként megkevertem.

Fél óra elteltével levettem a fedőt és erős lángon, sűrűn megkeverve kicsit pirítottam, amíg elpárolgott a hagymás keverék leve. Kóstolás után sóztam, borsoztam és hozzáadtam a maradék kakukkfüves borecetet is.

Ekkor felöntöttem a zöldség alaplével, hagytam felforrni, majd mérsékelt tűzön, fedő alatt 15 percig hagytam főni. Közben a sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral, a kenyérszeletekből háromszögeket vágtam, reszelt sajtot halmoztam a tetejükre. 6-7 perc alatt aranybarnára sütöttem rajtuk a sajtot és a kenyér is ropogós lett.

Egy utolsó kóstolás után egyet, cseppet sóztam, majd lassan hozzákevertem a tejszínt. Hagytam egyet forrni, lefedtem és lehúztam a tűzről. A sajtos pirítóssal ettük.

1kakukkfüves hagymaleves1 (683x1024)

Egyem a zúzádat

Zúzapörkölt. A nagymamám csak nekem, csak az én kedvemért csinálta. Rajtam kívül nem igen ette senki a családban. Mindig volt a fagyasztójában is egy kis adag, csak nekem, csak az én kedvemért. 🙂
A zúzapörkölt
Hozzávalók:
50 kg csirke zúza
1 nagy fej vöröshagyma
1 paradicsom
2 gerezd fokhagyma
olaj
bors
krumpli
petrezselyemzöld
Csináltunk egy szokásos pörkölt alapot: a felaprított vöröshagymát olajon megdinszteltük, sóztuk, majd amikor elkészült, a tűzről lehúztuk és megszórtuk piros paprikával. Rádobtuk a megmosott zúzákat, vizet öntöttünk alá és fedő alatt puhára főztük. Időnként megkevertük, sóztuk, borsoztuk.
A krumplit megpucoltuk, felkockáztuk és sós vízben megfőztük.
A petrezselymet megmostam és felaprítottam. Került belőle a zúzapöribe és a főtt krumplira is.
Házi savanyúsággal ettük.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!